Zabezpieczenie komputerów
Właściwe zabezpieczenie dokumentacji sprzętowej i legalność oprogramowania stanowi w obecnych czasach bardzo ważny element polityki bezpieczeństwa przedsiębiorstw i instytucji. Odpowiednie przygotowanie komputerów do codziennej pracy, minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych kosztów w ich późniejszej eksploatacji.
Pełną ofertę i opis rozwiązania znajdziecie Państwo poniżej - po kliknięciu Czytaj więcej.
Charakterystyka problemu:
Większość komputerów w szkole posiada systemy operacyjne (Windows) dostarczone / zainstalowane na warunkach licencji OEM (w uproszczeniu: dostarczone wraz ze sprzętem – stanowiącym jego integralną część). Przeważnie jedynym dowodem legalności licencji i potwierdzenia własności zainstalowanego oprogramowania jest etykieta licencyjna COA. Jest to „naklejka” umieszczona na obudowie komputera w widocznym miejscu – tak by gwarantowała bezproblemową weryfikację autentyczności produktu (oprogramowania – jakim najczęściej jest system operacyjny). Bardzo często po dokonaniu inwentaryzacji lub audytu sprzętu okazuje się, że naklejek na sprzęcie brakuje (mimo, że na początku eksploatacji były one umieszczone na komputerach)
Konsekwencje uszkodzenia / braku naklejki COA:
Gdy brak innej dokumentacji – np. papierowej (a jest to norma w przypadku licencji OEM – jedynym dowodem legalności i autentyczności oprogramowania jest naklejka COA). Jej brak skutkuje automatycznie brakiem legalności licencji, a tym samym powoduje potrzebę zakupu nowej licencji.
Rys: etykieta COA (Certificate of Authenticity)
Częściowe uszkodzenie naklejki COA sprawia, że ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego (które np. systematycznie wykonuje się co jakiś czas jako czynność związana z konserwacją komputera) staje się niemożliwe. Nieczytelność lub niekompletność 25 znakowego klucza licencyjnego powoduje, że licencja staje się bezużyteczna. I podobnie jak jej brak – skutkuje potrzebą zakupu (nowej) licencji.
Sytuacja ta ilustruje wspomniany wyżej, niezaplanowany wydatek w cyklu eksploatacji komputera, który jako sprzęt z powodzeniem może być dalej (przez kolejne lata) wykorzystywany do pracy, ale jego użytkowanie, by odbywało się zgodnie z prawem - wymaga zalegalizowania systemu operacyjnego komputera i związane jest z zakupem licencji. Generuje to niepotrzebne koszty, których można było uniknąć. W przypadku sprzętu, na którym funkcjonuje „starszy” system operacyjny np. Windows 2000, XP sytuacja staje się jeszcze poważniejsza. System taki ciężko zakupić (wycofany ze sprzedaży), a wymagania sprzętowe nowszego (np. Windows-a 7) mogą być zbyt wysokie jak na wiekowy komputer. Koniecznością staje się wówczas wymiana sprzętu.
Rys: Uszkodzone naklejki COA – brak lub utrudniona możliwość odczytania klucza produktu; brak dowodu autentyczności |
Aktualne (przykładowe) ceny licencji najczęściej użytkowanych systemów operacyjnych rodziny MS: | |
Windows 7 Home | 399zł brutto |
Windows 7 Professional | 529zł brutto |
Windows Vista Home | 335zł brutto |
Windows Vista Professional | 455zł brutto |
Windows XP Home | 199zł brutto (jeśli dostępny) |
Windows XP Professional | 350zł brutto (jeśli dostępny) |
Rozwiązanie:
Brak naklejek licencyjnych COA najczęściej jest spowodowany umyślnym lub też przypadkowym ich uszkodzeniem przez użytkowników oraz osób odpowiedzialnych za konserwację sprzętu.
W związku z powyższym oferujemy Państwu usługę zabezpieczenia komputerów poprzez odpowiednie zaplombowanie naklejek COA.
Głównym elementem zabezpieczenia jest specjalnie przygotowana (wymiar, wykończenie) przyciemniona płytka zabezpieczająca, precyzyjnie zamocowana w odpowiednim miejscu obudowy komputera, umożliwiająca w dalszym ciągu odczyt informacji z naklejki, jednakże skutecznie ją chroniąca. Nasze zabezpieczenie jest trwałe, a sam sposób podejścia do problemu ma charakter prewencyjny (nie zdarzyło się jeszcze by ktoś wpadł na pomysł próby uszkodzenia tak trwałego zabezpieczenia). Stosujemy materiały wysokiej jakości by zapewnić długotrwały efekt.
Zastosowanie takiego rozwiązania eliminuje całkowicie problem uszkodzonych naklejek COA.
Parametry techniczne: Materiał: poliwęglany najlepszych producentów: Bayer i Lexan Sposób obróbki: polerowanie diamentowe Grubość: 3 mm. Przepuszczalność: 20 % Elementy mocujące: metal nierdzewny Gwarancja: 30 lat producenta na żółknięcie pleksi Certyfikat: jakości i higieniczny - na życzenie |
Rys: Zabezpieczone komputery – naklejki COA chronione przed uszkodzeniem
Nasze zabezpieczenie spełnia następujące funkcje:
- ochrona przed wandalizmem / fizycznym uszkodzeniem
- ochrona przed kradzieżą
- ochrona przed ścieraniem (nieprawidłowym czyszczeniem sprzętu)
- ochrona przed zalaniem
- ochrona przed wyblaknięciem / płowieniem
Proponowane przez nas rozwiązanie jest na tyle mało inwazyjne, że zabezpieczenie komputerów nie wymaga ich otwierania czy rozkręcania lub demontażu elementów. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia ograniczeń wynikających np. z braku możliwości ingerowania w wnętrze komputera – pod groźbą utraty gwarancji producenta lub dystrybutora komputerów, poprzez naruszenie lub zerwanie plomb gwarancyjnych. Zapewniamy, że nasza metoda nie spowoduje utraty gwarancji Państwa sprzętu
Cennik: Dla wygody naszych Kontrahentów usługę zabezpieczenia komputerów realizujemy w aktualnym miejscu eksploatacji sprzętu. Dojazd GRATIS*. |
UWAGA NOWOŚĆ:
W ofercie posiadamy także rozwiązania dla urządzeń przenośnych typu: notebook/laptop/netbook.
O szczegóły zapytaj naszego konsultanta.
* - dotyczy zamówień od 10szt.; poniżej - +25zł netto za dojazd (opłata jednorazowa)
Produkt dedykujemy przede wszystkim szkołom, uczelniom oraz innym podmiotom, gdzie niewystarczający nadzór nad wyposażeniem (brak czasu i środków) nie gwarantuje jego odpowiedniej ochrony, a „publiczne” wykorzystywanie sprzętu przez wielu „anonimowych” użytkowników i brak odpowiedzialności konkretnej osoby czyni go podatnym na uszkodzenia i akty dewastacji. |
« Powrót